Klub dla Mieszkańców


gfx/files/92947c18b6566caef92c81ab69a35ed1.jpg

 

 

 


Po raz drugi rozdano nagrody w konkursie: "Transmisje. Milowice - historia odnaleziona"

 

W dniu 21 grudnia odbyło się uroczyste wręczenie nagród w konkursie: „Transmisje. Milowice. Historia odnaleziona”, który wspólnie z Zespołem Szkół Ogólnokształcących nr 13 organizował Klub dla Mieszkańców Milowic w ramach Programu Aktywności Lokalnej. Uroczystość odbyła się w szkole i połączona była z jasełkami przygotowanymi przez uczniów najmłodszych klas. Prace zgłoszone w tym roku na konkurs w dużej mierze opierały się na narracjach mieszkańców, pełne były szczegółów z dawnego życia milowickich osiedli. Opisane historie pokazały jak ważne jest poczucie lokalnej tożsamości oraz symboliczny wymiar wspólnoty dla mieszkańców „Milowic”. Nagrody uroczyście wręczyli: Pani Sabina Stanek Naczelnik Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Miejskiego w Sosnowcu oraz Pan Wilhelm Zych Przewodniczący Rady Miasta Sosnowca. Laureatami konkursu zostali: pierwsze miejsce-Dawid Szczepański, drugie miejsce-Daria Lorenc, trzecie miejsce-Jakub Bugajski. Serdecznie gratulujemy nagrodzonym i życzymy dalszych sukcesów! Wydarzeniu towarzyszyło spotkanie opłatkowe dla partnerów Programu Aktywności Lokalnej, w trakcie którego podsumowano miniony rok. Wszystkim życzymy sukcesów i spełnienia marzeń w Nowym Roku!

Program Aktywności Lokalnej realizowany jest w ramach projektu pozakonkursowego „Razem, więcej, lepiej” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego.

20171221_113353-minipx.jpg20171221_113406-minipx.jpg20171221_112600-minipx.jpg20171221_112551-minipx.jpg20171221_114542-minipx.jpg


Spotkania opłatkowe w PAL


W dniach 11.12.2017 r. – 14.12.2017 r. odbyły się spotkania opłatkowe dla uczestników Programów Aktywności Lokalnej „Pogoń”, „Centrum”, „Wawel” i „Milowice” i osób z ich otoczenia.  Programy realizowane są w ramach projektu pozakonkursowego „Razem, więcej, lepiej” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego. Spotkania rozpoczęły się od złożenia życzeń z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia i wspólnego kolędowania. Na stole nie zabrakło wigilijnych potraw, przygotowanych również przez uczestników PAL: czerwonego barszczu z pasztecikami, śledzi i ciasta. Celem spotkań była integracja środowiska lokalnego, kultywowanie tradycji Świąt Bożego Narodzenia oraz symboliczne przełamanie barier społecznych i poczucia osamotnienia. Życzymy wszystkim uczestnikom i partnerom Programów Aktywności Lokalnej spokojnych, rodzinnych i radosnych Świąt Bożego Narodzenia oraz wszelkiej pomyślności w nadchodzącym Nowym Roku 2018.

 

20171211_154653-minipx.jpg20171211_154629-minipx.jpg

 


 

Gadu Gadu z Mikołajem


W dniu 04.12.2017 r. w Miejskim Klubie im. Jana Kiepury w Sosnowcu odbyła się zabawa Mikołajkowa dla dzieci stanowiących otoczenie uczestników Programów Aktywności Lokalnych realizowanych w ramach projektu pozakonkursowego „Razem, więcej, lepiej” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego. Organizatorzy przygotowali dla nich wiele niespodzianek: warsztaty tańca Break Dance, zabawy ruchowe i konkursy oraz poczęstunek. Dzieci nie tylko poznały tradycję związaną ze Świętym Mikołajem,  ale przede wszystkim spotkały się z nim osobiście. Każde dziecko mogło porozmawiać ze Świętym Mikołajem, opowiedzieć mu o swoich marzeniach oraz zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Tego magicznego wieczoru każde dziecko otrzymało od Świętego Mikołaja upominek. Rozdano także dzieciom nagrody za konkursy, w tym na najładniejszy strój mikołajkowy oraz taniec. Dzieci przygotowały również niespodziankę dla Świętego Mikołaja: zaprezentowały swoje talenty muzyczne, recytatorskie i taneczne. Celem spotkania była integracja środowiska lokalnego oraz pielęgnowanie tradycji.
Dziękujemy wszystkim współorganizatorom i partnerom: Panu Michałowi Góralowi Dyrektorowi Miejskiego Klubu im. Jana Kiepury w Sosnowcu, Panu Michałowi Batog właścicielowi Pączkarni Tradycyjnej „Dobrze Nadziane”, Panu Tomaszowi Molus Menagerowi Pizzerii „Dominium” w Sosnowcu, Panu Janowi Kulig Właścicielowi Restauracji MC Donald  oraz pracownikom Fundacji Młodzież. p
l


DSC02062-minipx.jpgDSC02080-minipx.jpgDSC02088-minipx.jpgDSC02076-minipx.jpg

 


 

 

Warsztaty dla mieszkańców „Działa-my lokalnie”

W ramach działalności sosnowieckich Programów Aktywności Lokalnej w okresie od 28.08.2017 r. do 31.10.2017 r. odbył się cykl zajęć edukacyjno-integracyjnych pn. „Działa-my lokalnie”. Warsztaty skierowane były do mieszkańców i miały na celu m.in. przedstawienie różnych form aktywizacji społecznej, wzrost poczucia przynależności do społeczności lokalnej oraz rozwijanie potencjału do podejmowania działań i rozwiazywania problemów występujących w miejscu zamieszkania. Spotkania poprowadzone zostały przez specjalistów z katowickiego Stowarzyszenia Fabryka Inicjatyw Lokalnych, którzy są praktykami i na co dzień rozbudzają potencjał do działania wśród społeczności lokalnych. W każdej z dzielnic: „Milowice”, „Pogoń”, „Wawel”, „Centrum” objętych Programem Aktywności Lokalnej odbyło się pięć spotkań, w ramach których poruszano tematykę związaną z formowaniem się grup w ramach społeczności, partnerstwach przy podejmowaniu inicjatyw obywatelskich, a także identyfikacji problemów i tworzeniu pewnego rodzaju diagnozy własnej społeczności lokalnej przez jej mieszkańców. Warsztaty zakończyły się projektami stworzonymi przez samych uczestników - członków społeczności lokalnych. W związku z tym, że każda dzielnica różni się od siebie, a mieszkańcy zmagają się z odmiennymi problemami, inicjatywy uczestników spotkań są różnorakie:
-„Milowice”: W spotkaniach wzięli udział mieszkańcy dzielnicy oraz partnerzy PAL (przedstawiciele Policji i Administracji Domów Mieszkalnych). Efektem prowadzonych zajęć jest zorganizowanie Barbórki przy szerokim udziale partnerów lokalnych na terenie parafii pw. Św. Brata Alberta w Sosnowcu. Uroczystości będzie towarzyszyć wystawa pamiątek górniczych. Celem inicjatywy jest pielęgnowanie tradycji związanej z górnictwem oraz integracja społeczności lokalnej.
- „Pogoń”: W spotkaniach uczestniczyli mieszkańcy, wśród nich liderzy społeczni. Zajęcia skupiały się w obszarze problemów występujących przy ul. Lwowskiej oraz przywiązania i odpowiedzialności za  „Klub dla Mieszkańców Pogoń”. Uczestnicy nabyli wiedzę jak tworzyć małe projekty, a pierwszym z nich będzie pomalowanie Klubu, do którego uczęszcza wielu z nich.
-„Wawel”: W spotkaniach uczestniczyli przede wszystkim mieszkańcy, członkowie Rady Dzielnicy Niwka i przedstawiciele Stowarzyszenia Aktywny Senior. Mieszkańcy wspominali miejsca w dzielnicy  uznane za historyczne, a obecnie zaniedbane i niedostępne. Efektem prowadzonych zajęć było zorganizowanie spaceru historycznym szlakiem z przewodnikiem - Panem Stanisławem Czekalskim do Trójkąta Trzech Cesarzy - miejsca styku różnych kultur. Efektem warsztatów było zachęcenie mieszkańców do poznania i pielęgnowania historii regionu.
- „Centrum”: W spotkaniach uczestniczyli członkowie grupy samopomocowej i osoby z ich otoczenia oraz mieszkańcy śródmieścia. Uczestnicy spotkań poznali zasady funkcjonowania organizacji pozarządowych, spółdzielni socjalnych i fundacji. Zwieńczeniem cyklu zajęć była wizyta studyjna w Fundacji „Młodzież kropka pl” i rozmowa z jej założycielkami. Uczestnicy zajęć podnieśli swoją wiedzę na temat podmiotów ekonomii społecznej, a przede wszystkim motywację do własnego rozwoju.
Udział w warsztatach przyczynił się do wzrostu motywacji prospołecznej mieszkańców, poczucia przynależności do społeczności lokalnej oraz potencjału do podejmowania działań w miejscu zamieszkania.
Programy Aktywności Lokalnej realizowane są przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Sosnowcu w ramach projektu pozakonkursowego „Razem, więcej, lepiej” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego.

20170901_163818-minipx.jpgDSC01686-minipx.jpg20171010_153155-minipx.jpg

 


 

Kolorowa jesień w Klubie dla Mieszkańców „Milowic”


Wrzesień i październik w Klubie dla Mieszkańców Milowic były różnorodne i kolorowe, jak przypadło na miesiące jesieni. Odbywały się spotkania ze specjalistami, między innymi z dietetykiem i trenerem zdrowia. Ponadto zorganizowano wyjścia edukacyjno-integracyjne do NOSPR w Katowicach i Teatru Rozrywki w Chorzowie oraz wyjazd edukacyjno-integracyjny do Zamku w Pieskowej Skale. Mieszkańcy wzięli udział w warsztatach „Działa-my lokalnie” prowadzonych przez przedstawicieli Stowarzyszenia Fabryka Inicjatyw Lokalnych z Katowic na temat partycypacji społecznej i działań na rzecz środowiska lokalnego. Znaczącym wydarzeniem była wystawa prac plastycznych wykonanych przez uczestników warsztatów technik plastycznych i rękodzieła prowadzonych przez animatora działań plastycznych Panią Katarzynę Zając, którą można oglądać do 18.11.2017 r. w Filii Nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sosnowcu, ul. Gospodarcza 32. W listopadzie Klub dla Mieszkańców nie zwalnia tempa na przekór pochmurnej aurze. Zapraszamy do udziału w zajęciach!
Programu Aktywności Lokalnej „Milowice” realizowany jest w ramach projektu pozakonkursowego „Razem, więcej, lepiej” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego.
 

 

KLUB DLA MIESZKAŃCÓW MILOWIC

 Przychodnia ul. K.K. Baczyńskiego V piętro, pokój 68 tel. 720-865-480

ZAPRASZA W LISTOPADZIE 2017:

DATA

GODZINA

TEMAT ZAJĘĆ

04.11.2017

18.00-21.00

Wyjazd edukacyjno-integracyjny do Teatru Rozrywki w Chorzowie na spektakl: „Producenci”

06.11.2017

15.00-18.00

Porady pracownika socjalnego

06.11.2017

16.00-18.00

Spotkanie dla mieszkańców osiedla Betony

07.11.2017

15.30-18.30

Warsztaty technik artystycznych i rękodzieła dla dorosłych

08.11.2017

8.00-10.00

Bezpłatne porady radcy prawnego

08.11.2017

13.00-16.00

Warsztaty technik artystycznych i rękodzieła dla dorosłych

10.11.2017

11.30-13.30

Bezpłatne porady radcy prawnego

13.11.2017

14.00-18.30

Zajęcia z trenerem komunikacji interpersonalnej

13.11.2017

15.00-18.00

Porady pracownika socjalnego

15.11.2017

8.00-10.00

Bezpłatne porady radcy prawnego

16.11.2017

11.00-13.00

Spotkanie integracyjne z seniorami z Pogoni

16.11.2017

14.00-15.30

Klub dla dzieci: zajęcia integracyjne

20.11.2017

11.30-13.30

Bezpłatne porady radcy prawnego

20.11.2017

15.00-18.00

Porady pracownika socjalnego

20.11.2017

15.00-17.00

Spotkanie dla seniorów z okazji Dnia Życzliwości

23.11.2017

14.00-15.30

Klub dla dzieci: zajęcia integracyjne

23.11.2017

15.30-18.30

Warsztaty technik artystycznych i rękodzieła dla dorosłych

27.11.2017

14.00-18.30

Zajęcia z trenerem komunikacji interpersonalnej

27.11.2017

15.00-18.00

Porady pracownika socjalnego

28.11.2017

8.00-11.00

Bezpłatne porady radcy prawnego

28.11.2017

14.00-15.30

Klub dla dzieci: zajęcia integracyjne

28.11.2017

15.30-18.30

Warsztaty technik artystycznych i rękodzieła dla dorosłych

30.11.2017

16.00-18.00

Andrzejkowe wróżby: spotkanie integracyjne dla kobiet

 

 

Wszystkie zajęcia w ramach Klubu dla Mieszkańców są BEZPŁATNE

 

20170915_113014-minipx.jpg

 


 

Wyjście edukacyjno-integracyjne dla mieszkańców Milowic i Pogoni do Teatru Rozrywki w Chorzowie


Listopad w Klubach dla Mieszkańców Milowic  i Pogoni rozpoczął się pod znakiem kultury. W sobotę 4 listopada w Teatrze Rozrywki w Chorzowie uczestnicy Programów Aktywności Lokalnej obejrzeli spektakl teatralny „Producenci”. Chorzowski teatr od lat słynie z niebanalnych i niejednoznacznych przedstawień, w których wykorzystuje się  różne formy wyrazu artystycznego, a całości dopełnia znakomita gra aktorska. I tym razem uczestnicy PAL mieli okazję obejrzeć spektakl pełen absurdu i przerysowanej rzeczywistości, a jednocześnie niosący przesłanie, że najważniejsze w życiu są relacje międzyludzkie. Uczestnictwo w kulturze zbliża do siebie ludzi, a odkrywanie podobnych emocji umacnia łączące ich więzi.  Pracując ze społecznością lokalną budujemy poczucie wspólnoty i więzi z innymi, co jest niezbędnym warunkiem powodzenia działań animacyjnych. 16 listopada odbędzie się kolejne spotkanie, na którym podsumujemy podejmowane wspólne działania na rzecz dzielnicy „Pogoń” i „Milowice”. Programy Aktywności Lokalnej realizowane są w ramach projektu pozakonkursowego: „Razem, więcej, lepiej” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego.

 

teatr rozrywki-minipx.jpg

 


 

Wernisaż prac plastycznych uczestników warsztatów technik artystycznych i rękodzieła w ramach PAL

W dniu 23 października w Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Gospodarczej 32 w Sosnowcu odbyło się uroczyste otwarcie wystawy prac wykonanych przez uczestników zajęć artystycznych z technik plastycznych i rękodzieła. Zajęcia prowadzone były pod kierunkiem animatora działań plastycznych Pani Katarzyny Zając w ramach Programów Aktywności Lokalnej  „Pogoń”, „Centrum”, „Wawel” i „Milowice”. Podczas zajęć wykorzystano różnorodność technik plastycznych m.in.: malarstwo na szkle i drewnie, decoupage, filcowanie, papieroplastykę. Udział w zajęciach pozwolił uczestnikom rozwinąć wrażliwość estetyczną, podnieść motywację do rozwoju osobistego i wiarę we własne możliwości. Kunszt wykonania, pomysłowość oraz niezwykła wyobraźnia uczestników zostały docenione przez licznie zgromadzonych gości. Swoją obecnością uroczystość zaszczycili Pan Wilhelm Zych Przewodniczący Rady Miasta Sosnowca oraz Pan prof. Marek Barański Doradca Prezydenta Miasta Sosnowca, którzy gratulowali wszystkim twórcom oraz życzyli dalszych sukcesów w poszukiwaniu nowych środków wyrazu. W wystąpieniach podkreślano wagę wspólnych działań prowadzonych w ramach Programów Aktywności Lokalnej, zarówno w wymiarze jednostkowym jak i społecznym. Miłym akcentem  na zakończenie części oficjalnej było wręczenie dyplomów dla uczestników zajęć zgromadzonych na wystawie.
Serdecznie dziękujemy współorganizatorom wystawy – Pani Monice Kozłowskiej Kierownik Filii Nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej wraz z pracownikami za pomoc i zaangażowanie w jej przygotowanie. Wystawę będzie można oglądać  do 18 listopada. Serdecznie zapraszamy!
Programy Aktywności Lokalnej realizowane są w ramach projektu pozakonkursowego „Razem, więcej, lepiej” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego.

 

DSC01725-minipx.jpgDSC01739-minipx.jpg

DSC01755-minipx.jpgDSC01740-minipx.jpg

DSC01722-minipx.jpgDSC01724-minipx.jpg

 


Seniorzy na wieczorze z muzyki kameralnej w NOSPR w Katowicach

Wieczór 14-go października seniorzy z Klubu dla Mieszkańców „Pogoń” i „Milowice” działających w ramach Programów Aktywności Lokalnej spędzili w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia (NOSPR) w Katowicach na koncercie muzyki kameralnej otwierającym cykl przeglądu twórczości muzyków rosyjskich: „Kolory Rosji”. Występ Kwartetu Śląskiego był niezwykle emocjonalny i zdecydowanie przeczył tradycyjnemu poglądowi, że muzyka poważna to muzyka nudna i mało ekspresyjna. Uczestnicy mieli okazję się przekonać, że klasyczne utwory są niesamowicie żywiołowe i niejednoznaczne. Trzeba też wspomnieć o zadziwiającej architekturze gmachu NOSPR-u, otwartych przestrzeniach oraz otoczeniu, które adaptując postindustrialny krajobraz dziś stanowi zwartą i wartą obejrzenia całość. Ten przykład doskonałego wykorzystania dziedzictwa post przemysłowego był też przyczynkiem do dyskusji na temat naszych lokalnych tradycji industrialnych i ich znaczenia w codziennym życiu  społeczności. Dla wielu uczestnictwo w koncercie muzyki poważnej było debiutem. Warto na zakończenie podkreślić, że wyjście do sali koncertowej było inicjatywąseniorów. Programy Aktywności Lokalnej realizowane są w ramach projektu pozakonkursowego „Razem, więcej, lepiej” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego.

 

nospr-minipx.jpg20171014_173739-minipx.jpg

 


 

Wystawa prac plastycznych

W dniu 23 października 2017 roku o godzinie 16.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Sosnowcu przy ulicy Gospodarczej 32 (pawilon) odbędzie się wystawa prac plastycznych wykonanych przez uczestników Programów Aktywności Lokalnej „Pogoń”, „Milowice”, „Wawel” oraz „Centrum” i osoby z ich otoczenia pod kierunkiem Pani Katarzyny Zając animatorki działań plastycznych. Wystawa jest efektem wielomiesięcznej pracy uczestników zajęć artystycznych z technik plastycznych i rękodzieła, podczas których wykonali „małe arcydzieła” różnymi technikami plastycznymi: decoupage, malowanie na szkle, prace z filcu czy papieru. Wystawę można oglądać do 18.11.2017 r. w godzinach pracy Biblioteki – serdecznie zapraszamy! Wstęp wolny!
Programy Aktywności Lokalnej realizowane są w ramach projektu pozakonkursowego „Razem, więcej, lepiej” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego.  


Plakat A4-1.jpg


Aktywne powitanie jesieni w Klubach dla Mieszkańców „Pogoń” i „Milowice”

Tej jesieni seniorzy z „Pogoni” i „Milowic” stanowiący otoczenie uczestników Programów Aktywności Lokalnej podjęli inicjatywę wspólnych spotkań i wyjazdów integracyjno-edukacyjnych. Pierwszym z nich był wyjazd do Pieskowej Skały, zwiedzanie renesansowego Zamku i wystaw tematycznych pt.: „Przemiany stylowe w dziejach sztuki europejskiej” i „Historia Pieskowej Skały”. Spacer  do „Maczugi Herkulesa” oraz malowniczym czarnym szlakiem wokół Zamku, gdzie znajduje się mogiła Powstańców Styczniowych był okazją do rozmów na temat tradycji i pielęgnowania historii oraz przekazywania jej młodemu pokoleniu. Kolejnym punktem wyjazdu był malowniczy kościół na wodzie pod wezwaniem św. Józefa w Ojcowie.  Na zakończenie - mimo jesiennego chłodu, ale za to w ciepłej atmosferze – seniorzy przygotowali grillowy poczęstunek. Spotkanie w dniu 29.09.2017 r. poświęcone było ofercie kulturalnej regionu. Seniorzy zaplanowali kolejny „jesienny przystanek” - koncert kameralny w NOSPR w Katowicach. Zaangażowanie i energia seniorów  pokazują, że „złota jesień życia” może być pełna kolorów, radości i aktywnego działania.

noooota-minipx.jpgnotka-minipx.jpgnotatka-minipx.jpg

 


 

Wyjazd edukacyjno-integracyjny do Skansenu w Chorzowie

W dniu 26 czerwca 2017r. uczestnicy Programów Aktywności Lokalnej dzielnic „Pogoń” i „Milowice” wraz z rodzinami i osobami ze swojego otoczenia wzięli udział w wyjeździe integracyjno-edukacyjnym do Parku Etnograficznego w Chorzowie. Jest to szczególne miejsce, gdzie można zapoznać się z historią śląskiej wsi, zobaczyć jak  dawniej wyglądało życie i praca na roli. Najmłodszych uczestników wyjazdu najbardziej zainteresował pokaz podkuwania konia. Starsi z rozrzewnieniem wspominali domy rodzinne, które często przypominały te prezentowane w skansenie. Prostota, a jednocześnie solidność i stabilność życia śląskich społeczności wiejskich dawały oparcie wszystkim członkom wspólnoty. To dotknięcie  historii  jest też inspiracją dla pracujących z lokalnymi społecznościami i dla liderów tych społeczności, aby prowadzić i tworzyć takie działania, które dają poczucie bezpieczeństwa a jednocześnie dają impuls do rozwoju i pracy dla wspólnotowego dobra. Na zakończenie odbyło się ognisko z pieczoną kiełbasą, a po nim gry i zabawy dla dzieci. Wyjazd zorganizowany został w związku z realizacją projektu pozakonkursowego „Razem, więcej, lepiej” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego.

20170626_105122-minipx.jpg20170626_114029-minipx.jpg20170626_121830-minipx.jpg


Majówka w Milowicach

Majówkę w „Milowicach” uczestnicy Programu Aktywności Lokalnej i osoby z ich otoczenia w tym roku rozpoczęli już pod koniec kwietnia - 27 kwietnia Klub Mieszkańca odwiedzili seniorzy zrzeszeni w Klubie dla Seniorów w „Centrum” przy ul. 3 maja 33. Uczestnicy spotkania mogli porozmawiać na temat problemów, które nurtują  sosnowieckich seniorów, ale również wzajemnie się poznać i nawiązać nowe relacje. Z dużą radością milowiccy seniorzy udadzą się wkrótce na rewizytę. W ostatni piątek miesiąca uczestnicy PAL i osoby z ich otoczenia brali udział w wyjeździe edukacyjno-integracyjnym do zabytkowej Kopalni Guido w Zabrzu - wyjątkowej atrakcji na mapie zabytków śląskiej techniki. Zwiedzający obejrzeli m.in. wystawę maszyn górniczych. Dużym przeżyciem był przejazd elektryczną kolejką podziemną, która kiedyś służyła do transportowania górników. Dla mieszkańców Milowic, gdzie jeszcze do niedawna istniała kopalnia, z którą wielu związało swoje życie, było to duże wzruszenie, a zarazem lekcja, w jaki sposób twórczo i efektowanie wykorzystać historię i tradycję regionu. Na koniec kwietnia uczestnicy wybraliśmy się również na spektakl do Teatru Zagłębia.  Maj w Klubie dla Mieszkańców zapowiada się równie ciekawie. Nie zabraknie zajęć edukacyjnych ze specjalistami oraz spotkań integracyjno-edukacyjnych. Zapraszamy wszystkich Mieszkańców „Milowic” do aktywnego spędzenia wiosny w Klubie. Wszystkie zajęcia, porady specjalistów, w tym radcy prawnego są bezpłatne.


20170427_104208-minipx.jpg20170428_105237-minipx.jpg

 


Wiosna w Milowicach

Uczestnicy Programu Aktywności Lokalnej i osoby z ich otoczenia powitali  wiosnę w Klubie dla Mieszkańców „Milowic”. W marcu rozpoczęły się zajęcia edukacyjno-profilaktyczne ze specjalistami – dietetykiem, trenerem zdrowia oraz animatorem działań plastycznych.   W dniu 8 marca wspólnie z milowickimi paniami świętowaliśmy Dzień Kobiet, a w przeddzień pierwszego dnia wiosny przygotowywałyśmy naturalne soki owocowe, żeby lepiej i zdrowiej „obudzić się po zimie”. Nie zabrakło również „czegoś dla ducha” – udział w seansie filmowym w kinie Cinema City w Sosnowcu był okazją rozwoju kulturalnego i integracji uczestników. 27 marca odbyło się uroczyste wręczenie nagród w konkursie plastycznym dla dzieci „Milowicka pisanka” połączone z wystawą pisanek Pana Macieja Kłossowskiego – mieszkańca Milowic, który od lat tworzy prawdziwe wielkanocne dzieła sztuki. Wystawę będzie można oglądać do 7 kwietna w Klubie dla Mieszkańców. Wiosenny nastrój towarzyszyć nam będzie również w kolejnych tygodniach, na które zaplanowaliśmy m.in. sadzenie roślin ozdobnych na Betonach, wyjazd edukacyjno-integracyjny do kopalni Guido w Zabrzu oraz wyjście do Escape Room w Sosnowcu.

 

P3080417-minipx.jpgwiosna (1)-minipx.jpgwiosna (3)-minipx.jpgwiosna (2)-minipx.jpg

 


 

Lutyw Klubie dla Mieszkańców Milowic

Miesiąc luty w Klubie dla Mieszkańców „Milowic” rozpoczęliśmy od zabawy karnawałowej w sosnowieckiej „Muzie” dla seniorów, którzy po raz kolejny pokazali, że nie brak im optymizmu, radości i pogody ducha. W kolejnych dniach nie zabrakło ciekawych spotkań, między innymi z pedagogiem w ramach Akademii Rodzica, z okazji Walentynek i Tłustego Czwartku. Dla dzieci przygotowano zajęcia integracyjne  oraz pomoc przy odrabianiu lekcji. W lutym grupa samopomocowa dla osób bezrobotnych w ramach Programu Aktywności Lokalnej „Milowice”  ukończyła spotkania obligatoryjne i przygotowuje się do kolejnego kroku – warsztatu kompetencji społecznych, indywidualnych spotkań ze specjalistą ds. reintegracji zawodowej. Ostatnim ważnym wydarzeniem miesiąca był wyjazd integracyjno-edukacyjny do Muzeum Śląskiego w Katowicach, w trakcie którego można było poznać historię i kulturę regionu. Wiosna w Klubie dla Mieszkańców zapowiada się równie ciekawie. Nie zabraknie zajęć edukacyjnych ze specjalistami oraz spotkań integracyjno-edukacyjnych. Zapraszamy wszystkich Mieszkańców „Milowic” do aktywnego spędzenia wiosny w Klubie.

P2020341-minipx.jpgzmienione1-minipx.jpg

 


Karnawał w Programie Aktywności Lokalnej w Sosnowcu


Tegoroczny karnawał w ramach Programów Aktywności Lokalnej był  kolorowy i pełen radości.  W ostatnim tygodniu stycznia odbyła się zabawa karnawałowa dla dzieci z otoczenia uczestników PAL „Pogoń”, „Wawel” i „Milowice”. Przygotowano dla nich wiele atrakcji: konkursy, między innymi na najpiękniejsze przebranie karnawałowe, słodki poczęstunek, kącik malowania buzi oraz upominki. 2 lutego 2017 r. w Sali Widowiskowo-Koncertowej Muza Art Cafe w Sosnowcu odbyła się zabawa karnawałowa z muzyką na żywo dla seniorów, którzy po raz kolejny pokazali, że nie brak im optymizmu, radości i pogody ducha. W trakcie zabawy wybrano Króla i Królową, którzy we wspólnym tańcu zademonstrowali swój kunszt taneczny. Mamy nadzieję, że zabawa karnawałowa stanie się tradycją Programów Aktywności Lokalnej, które realizowane są w ramach projektu pozakonkursowego „Razem, więcej, lepiej” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej.

 

 

DSC04329-minipx.jpgP2020295-minipx.jpgDSC04306-minipx.jpgDSC04312-minipx.jpg

  

Uroczyste spotkanie opłatkowe w Klubie dla Mieszkańców

W dniu 19 grudnia odbyło się spotkanie opłatkowe dla seniorów w Klubie dla Mieszkańców Milowic. Spotkanie swoją obecnością zaszczyciła Pani Monika Holewa Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sosnowcu, Pani Dagmara Soszyńska-Lisiakiewicz Kierownik Działu ds. Pozyskiwania Funduszy Zewnętrznych, Pani Ewa Święch Kierownik Punktu Terenowego Nr 3 MOPS oraz koordynator PAL Pani Justyna Kowalska. Uroczystość rozpoczęła się od złożenia życzeń i podziękowań dla mieszkańców za ich zaangażowanie w realizację Programów Aktywności Lokalnej. Na stole nie zabrakło wigilijnych potraw: czerwonego barszczu z pierogami, śledzi i ciasta. Uczestnicy z radością śpiewali kolędy i wspominali wigilijne tradycje rodzinne. Składamy serdecznie podziękowania mieszkańcom za włożony trud w przygotowanie spotkania, w szczególności Paniom Krystynie, Katarzynie, Halinie, Mariannie i Agnieszce. Dziękujemy wszystkim, którzy przez ten cały rok byli z nami i nas wspierali. Dziękujemy za miłe spotkania i wspólną pracę dla „Milowic”. Życzymy wszystkim spokojnych, rodzinnych i radosnych Świąt Bożego Narodzenia oraz wszelkiej pomyślności w nadchodzącym roku 2017.

 

DSC04249-minipx.jpgDSC04246-minipx.jpgDSC04244-minipx.jpg

 


Barbórka w Milowicach


W poniedziałek 5 grudnia 2016 r. świętowaliśmy w Klubie dla Mieszkańców „Milowic” pierwszą PAL-owską Barbórkę. Zainteresowanie uroczystością przeszło nasze najśmielsze oczekiwania. W trakcie spotkania nie zabrakło górniczych opowieści i wspomnień o dawnym celebrowaniu Barbórki. Tradycyjnie, na rozpoczęcie odśpiewano „Górniczy hymn”. Życzenia od Dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sosnowcu Pani Moniki Holewy dla wszystkich górników i ich rodzin przekazała Pani Dagmara Soszyńska-Lisiakiewicz Kierownik Działu ds. Pozyskiwania Funduszy Zewnętrznych. Pamięć o historii i tradycji  jest jednym z celów Programu Aktywności Lokalnej „Milowice”. Jesteśmy przekonani, że organizując to barbórkowe spotkanie odpowiedzieliśmy na zapotrzebowanie społeczne - bycia razem, wspólnoty wartości i znaczeń, powrotu do historii i pięknej tradycji ważnej dla wielu mieszkańców „Milowic”.
Wszystkim związanym z górnictwem jeszcze raz składamy serdeczne życzenia: „Niech żyje nam Górniczy Stan!”. Dziękujemy uczestniczkom grupy samopomocowej dla osób bezrobotnych w ramach PAL  za pomoc przy zorganizowaniu spotkania.


DSC04207-minipx.jpgDSC04203-minipx.jpg

 


 

Pierwsze spotkanie nowej grupy samopomocowej

W dniu 22 listopada odbyło się pierwsze spotkanie grupy samopomocowej dla osób bezrobotnych w ramach Programu Aktywności Lokalnej „Milowice”. Jest to druga grupa samopomocowa utworzona w związku z realizacją projektu pozakonkursowego: „Razem, więcej, lepiej” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego. Celem Programu jest aktywizacja społeczna uczestników, podniesienie ich samooceny i motywacji do samorozwoju. Aktywizacja zawodowa realizowana jest przy pomocy instrumentów aktywnej integracji, w tym indywidualnego poradnictwa specjalisty ds. reintegracji zawodowej, udziału w treningu kompetencji społecznych i usłudze edukacyjno-społecznej. Dzięki otrzymanemu wsparciu uczestnicy mają szansę powrotu na rynek pracy. Udział w działaniach o charakterze środowiskowym zwiększa integrację uczestników ze środowiskiem lokalnym i ich aktywność w rozwiązywaniu problemów występujących w miejscu zamieszkania. Pierwsze spotkanie miało charakter integracyjny. Uczestnicy określili zasady obowiązujące w grupie tworząc regulamin i kontrakt grupowy.

DSC04152-minipx.jpg


Jak minęła jesień w Klubie dla Mieszkańców?

Wielkimi krokami zbliża się zima. Już na 11 listopada sypnęło śniegiem, czas więc na podsumowanie jesieni w Klubie dla Mieszkańców, która była kolorowa i różnorodna. Rozpoczęła się w połowie września od „Tygodnia dla serca”, następnie świętowaliśmy wspólnie z całym miastem Sosnowieckie Dni Seniora. W listopadzie zaprosiliśmy do Klubu nowych specjalistów- stylizacji i wizażu, trenera budżetu i trenera pierwszej pomocy. Uczestniczyliśmy w wyjazdach integracyjno-edukacyjnych: w Krakowie, gdzie zwiedziliśmy najważniejsze zabytki Polskiego Złotego Wieku, w Gliwicach, które zachwyciły nas piękną Palmiarnią oraz w Świętochłowicach w Muzeum Powstań Śląskich. Najmilszym jesiennym wydarzeniem był Wernisaż prac plastycznych wykonanych przez uczestników Programów Aktywności Lokalnej oraz ich otoczenie pod kierunkiem animatora działań plastycznych Pani Katarzyny Zając. Prace można oglądać do 18.11.2016 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej
im. G. Daniłowskiego Filia Nr 20 w Sosnowcu ul. Piłsudskiego 27.  Jesień upłynęła również pod znakiem troski o sprawy społeczne  - zaprosiliśmy do  dyskusji o problemach i poprawie warunków życia w „Milowicach” Radnych Miasta Sosnowca, wzięliśmy udział w sesji Sosnowieckiej Rady Seniorów. Wszystkie jesienne wydarzenia przyczyniły się do większej integracji uczestników w Klubie, do zwiększenia frekwencji na zajęciach. Jesień pokazała, że kiedy za oknem szaruga i słota - to najlepiej wtedy spędzać czas w gronie znajomych i przyjaciół.


wystawa-minipx.jpgświętochłowice-minipx.jpggliwice-minipx.jpgkraków-minipx.jpg

 


 

 

Milowice świętowały 98 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości


9 listopada uroczyście rozpoczęliśmy miejskie świętowanie 98 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości na Kurhanie Powstańców w Milowicach. Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą za ojczyznę odprawioną w kościele parafialnym pw. Matki Bożej Szkaplerznej pod przewodnictwem Księdza Biskupa Ordynariusza Grzegorza Kaszaka. Mszy towarzyszyła wojskowa asysta oraz poczty sztandarowe z sosnowieckich szkół. Następnie uczestnicy uroczystości wysłuchali wykładu dr hab. Dariusza Nawrota na temat historii i tradycji powstańczej w Zagłębiu. Kolejnym punktem odchodów było złożenie wieńców i zniczy przy Kurhanie Powstańców w centralnej części Milowic. W uroczystościach udział wzięli przedstawiciele samorządu miejskiego: Prezydent Miasta Sosnowca Pan Arkadiusz Chęciński i Radni Miasta Sosnowca. Obchody przyciągnęły bardzo dużą liczbę mieszkańców. Uczestnicy Klubu dla Mieszkańców również chętnie wzięli udział we wszystkich częściach uroczystości. Tożsamość lokalna w dużej mierze kształtowana jest poprzez pamięć historyczną. Składając hołd powstańcom odkrywamy naszą przeszłość i w jeszcze większym stopniu doceniamy wolność i niepodległość. Cieszymy się, że działając w Klubie dla Mieszkańców możemy w twórczy  sposób wykorzystywać naszą wolność-rozwijając własne zainteresowania, zdobywając nowe umiejętności, korzystając z rad specjalistów.

 

DSC04085-minipx.jpg


Spotkanie z radnymi w Klubie dla Mieszkańców Milowic


W dniu 28 października w Klubie dla Mieszkańców Milowic odbyło się spotkanie z radnymi. W spotkaniu wzięła udział liczna grupa mieszkańców z dzielnicy. Było ono okazją do zgłoszenia radnym spraw, które są ważne dla społeczności lokalnej. Mieszkańcy poruszali tematy związane z bezpieczeństwem i estetyką najbliższego otoczenia, zwracali uwagę na stan techniczny infrastruktury użytkowej i drogowej. Radni z uwagą wsłuchiwali się w głosy mieszkańców. Spotkanie miało charakter dialogu i było utrzymane w tej konwencji. Warto wspomnieć, że wzięli w nim też udział twórcy projektów zgłoszonych do budżetu obywatelskiego. Spotkania z przedstawicielami samorządu są zawsze ważnym elementem demokracji lokalnej, dają mieszkańcom poczucie wpływu na decyzje związane z ich najbliższym otoczeniem. Było to już drugie spotkanie z radnymi organizowane w tym roku przez Klub dla Mieszkańców. Wysoka frekwencja, duże zainteresowanie spotkaniem ze strony mieszkańców Milowic  oraz obecność radnych reprezentujących Radę Miasta Sosnowca  pokazuje, że praca na rzecz poprawy warunków życia w dzielnicy jest tym, co łączy we wspólnym działaniu.

 

 

DSC04070-minipx.jpgDSC04072-minipx.jpg


Wystawa prac plastycznych


W dniu 24 października 2016 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Sosnowcu przy ulicy Piłsudskiego 27 odbyła się wystawa prac plastycznych wykonanych przez uczestników Programów Aktywności Lokalnej „Pogoń”, „Milowice”, „Wawel” oraz „Centrum” i osoby z ich otoczenia pod kierunkiem Pani Katarzyny Zając animatorki działań plastycznych. Wystawa jest efektem wielomiesięcznej pracy uczestników zajęć artystycznych z technik plastycznych i rękodzieła, podczas których wykonali „małe arcydzieła’ różnymi technikami plastycznymi: decoupage, malowanie na szkle, prace z filcu czy papieru. Udział w zajęciach pozwolił nabyć nowe umiejętności, podnieść poczucie wartości a także rozwijać zainteresowania. Wystawę można oglądać do 18.11.2016 r. w godzinach pracy Biblioteki – serdecznie zapraszamy! Wstęp wolny

 

 

 

DSC00995-minipx.jpgDSC00998-minipx.jpgDSC00979-minipx.jpgDSC04019-minipx.jpg

 


 

 

Historia Górnego Śląska w pigułce

W dniu 20 października 2016 roku odbył się wyjazd edukacyjno-integracyjny do świętochłowickiego Muzeum Powstań Śląskich, w którym udział wzięli uczestnicy Programów Aktywności Lokalnej „Pogoń” i „Milowice” oraz osoby z ich otoczenia. Muzeum oferuje dostęp do dziedzictwa dotyczącego historii Powstań Śląskich oraz miasta Świętochłowice. Sposób prezentowania wiedzy historycznej był dla uczestników atrakcyjny i przystępny: obejrzeli projekcję filmową, zobaczyli inscenizację XX wiecznych pomieszczeń, zwiedzali obiekt indywidualnie z użyciem przewodnika multimedialnego. Celem wyjazdu było wyrównanie dostępu do oferty kulturalnej oraz motywowanie uczestników do rozwijania własnych zainteresowań i aktywnego spędzania czasu wolnego.

20161020_121341-minipx.jpg


Zakończył się „Tydzień dla serca” w Klubie dla Mieszkańców Milowic

Z okazji Światowego Dnia Serca, który przypada na 25 września,  w ramach Programu Aktywności Lokalnej „Milowice” zorganizowano „Tydzień dla serca”, w trakcie którego mieszkańcy mogli dowiedzieć się jak prawidłowo dbać o serce i układ krążenia. Służyły temu przede wszystkim zajęcia edukacyjne ze specjalistami: trenerem zdrowia i dietetykiem. Pamiętając o tym, jak ważny dla naszego zdrowia jest aktywny wypoczynek i rozwijanie zainteresowań, nie zabrakło zajęć artystycznych oraz wyjazdów edukacyjno-integracyjnych: do Krakowa i do Gliwic. Mieszkańcy zadeklarowali chęć udziału w dalszych zajęciach, proponując tematy spotkań ze specjalistami w miesiącu październiku: „Zestaw ćwiczeń dla seniora” (z trenerem zdrowia) i „Jak prawidłowo czytać etykiety na produktach spożywczych?” (z dietetykiem). Wspólne spędzanie czasu, udział w zajęciach zwiększa motywację mieszkańców do dbania o własne zdrowie oraz wpływa na integrację społeczności lokalnej.

 

 

DSC03974-minipx.jpg

 


 

Uczestnicy Klubu dla Mieszkańców zwiedzili Kraków

 

W ramach obchodzonego „Tygodnia dla serca” w Klubie dla Mieszkańców „Milowic” zorganizowano wyjazd edukacyjno-integracyjny do Krakowa. Warto wspomnieć, że potrzebę wspólnego wyjazdu zgłosili sami mieszkańcy. W planie wyjazdu znalazł się „Krakowski niezbędnik”, czyli przejście Królewskim Traktem na Rynek Główny, muzeum w Sukiennicach, Zamek Królewski na Wawelu oraz Kościół Mariacki. Zabytki Krakowa urzekają niezmiennie, a każda wizyta w mieście jest okazją do refleksji nad historią Polski, przywiązaniem do ziemi ojczystej. Spacerując uliczkami miasta mieszkańcy snuli refleksje nad tym, jak niewiele trzeba, żeby ich mała ojczyzna - osiedle, dzielnica, zmieniła się na lepsze-np. wziąć udział w głosowaniu nad budżetem obywatelskim. Z „Milowic” zostało złożonych kilka bardzo interesujących propozycji - spotkania prezentujące zgłoszone pomysły odbędą się 22.09.2016 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ul. Baczyńskiego i 03.10.2016 r. w Centrum Informacji Miejskiej przy ul. Warszawskiej. Wszystkie propozycje można znaleźć na stronie internetowej miasta.

Wspomnienia z Krakowa na długo pozostaną pamięci. Wyjazd przyczynił się do integracji mieszkańców, zwiększenia ich motywacji do podejmowania działań na rzecz swojej dzielnicy.

 

DSC03938-minipx.jpg  DSC03942-minipx.jpg  

 


 

„Tydzień dla serca” w Klubie dla Mieszkańców


Z okazji zbliżającego się Światowego Dnia Serca (25.09.2016) serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców Milowic na „Tydzień dla Serca”.  Cykl bezpłatnych wykładów i zajęć poświęcony będzie profilaktyce i edukacji prozdrowotnej. Będziecie mogli Państwo dowiedzieć się, w jaki sposób utrzymywać dietę dobrą dla serca oraz jakie ćwiczenia chronią nasz organizm przed chorobami układu krążenia.  Szczegółowy program wydarzeń znajduje się poniżej. Zapraszamy!

 

 

PAL Milowice „Tydzień dla Serca”

Program wydarzeń